Martina, Cira, Amazonka a Blatouch

 

Toto krásné plemeno u nás zastupují  fenky:

CHARTA BOHEMIA REGENT

Výborná 1, CAJC, BOJ, CAC, CC, res.CACIB, CACIB, BOB

Evropský vítěz mladých 2003, CH ČR,SK, Klubový šampion, Klubový vítěz KCHČT 2007, Klubový vítěz KCHT 2007, Evropská vítězka 2008

INTERCHAMPION

Civilním jménem "SISINKA"

CHUNDELKA HAMENTASHEN

Velmi nadějná 1, Výborná 1, CAJC, CAC,CACIB,BOB, Klubový vítěz mladých KCHČT 2008, Evropská vítězka mladých 2008, BOB mladých, Klubová vítězka KCHČT 2009, Klubová vítězka KCHT 2009, CH ČR, Klubový šampion

Junior šampion Maďarska

 INTERCHAMPION

Civilním jménem "DELI"

AGÁTA PYROP

Výborná 1, CAC, CACIB, BOB, III. Nejkrásnější fena výstavy

Civilním jménem "AGI"

HAŠLERKA OD FONTÁNKY

Velmi nadějná 1, Výborná 1, CAJC, BOJ, BOB, Klubový vítěz mladých KCHČT 2013, I.BIG JUNIOR, I.BONB, BOS - Nejkrásnější fena výstavy

Civilním jménem "HAŠIŠ"

a pes

INU CO HAMENTASHEN

Výborný 1, CAJC, CAC, CACIB, BOB, II.BIS JUNIOR, II.BONB, Klubový vítěz mladých, Junior Interra Winner 2009

Junior šampion CZ, Rakouska

Civilním jménem "BEER"

 

 

 

Co je to proboha za psa?

Volá nám poměrně velký počet zájemců o štěňata, ale telefonické rozhovory se zájemci se odehrávají ve stylu: "Dobrý den, máte ta štěňata?" "Ano, máme." "A prosím Vás, jak vlastně ten Český teriér vypadá?"

Jsou pochopitelně výjimky, ale většina lidí opravdu o existenci tohoto našeho národního plemene nemá ani potuchy. Přesto,že se jedná o velice atraktivní krásné plemeno nacházející v současné době panelových sídlišť a stísněných prostorových podmínek stále větší uplatnění.

ČT byl vyšlechtěn panem Františkem Horákem z Klánovic jako lovecký pes - norník. 

Pan Horák, který se vzhledem k svému zaměstnání u dřevařské společnosti věnoval také myslivosti sbíral nejprve zkušenosti se skotskými teriéry, kterým se věnoval již od roku 1932. Posléze si roku 1940 pořídil také fenu sealyham teriera. Během času, když si ověřil kvality, ale i zápory obou plemen pro práci norníka, dospěl k myšlence vytvořit psa, který by spojil přednosti obou ras. Pokus o vyšlechtění nového plemene oznámil tehdejšímu Českému terier klubu se žádostí, aby v případě úspěchu mohl nové plemeno nazvat Český terier. Roku 1950 nakryl fenu skotského teriera „Scotch Rose“ sealyhamem „Buganier Urquelle“. Ve vrhu šesti štěňat byl jediný žíhaný pes, který splňoval  jeho exteriérové požadavky na nové plemeno. Tedy celobarevný s klopeným uchem.Tento pes „Balda Lovu zdar“ se stal zakladatelem plemene. Balda byl použit pro spojení se svou matkou, ze kterého se narodili již dva jedinci požadovaného vzhledu. Postupným výběrem kvalitních potomků se chov rozrůstal a v roce 1959 po velkém úspěchu na Mezinárodní výstavě bylo zapsáno prvních 14 českých terierů do plemenné knihy. Chovatelské úsilí korunoval roku 1963 úspěch nejvyšší, tedy mezinárodní uznání plemene.

     Další chov českých terierů nebyl bez problémů, protože veškerá chovatelská aktivita se mohla rozvíjet jen pod hlavičkou Českého mysliveckého svazu. Všichni chovatelé museli být tedy členy této organizace, tudíž museli skládat myslivecké zkoušky, účastnit se schůzí, brigád a podobně. Chovná základna plemene začala rychle ubývat. Dokonce ani pan Horák nemohl vykonávat funkci poradce chovu a využívat své pracně získané zkušenosti a byla mu odpírána spojení o kterých byl přesvědčen, že by plemeni prospěla. V roce 1984 a 1985 nezbylo než přistoupit k regeneraci plemene, užitím feny sealyham teriera. K největšímu rozšíření plemene došlo po roce 1990, kdy se chov začal orientovat spíše k využití „čechů“ jako rodinného a společenského psa.

     Přesto, že český terier vznikl úzkou příbuzenskou plemenitbou ze tří jedinců, je to dnes velice zdravé a odolné plemeno, bez výrazných dědičných vad. V současné době je chovných jedinců dostatek a k příbuzenské plemenitbě se přistupuje jen výjimečně. Dříve často celé vrhy vzácných štěňat umíraly na běžné infekční choroby, ale dnes se díky kvalitní vakcinaci většina psů dožívá 10 i více let. Feny bezproblémově a většinou úplně sami rodí a o štěňátka se vzorně starají. Malí čechounci patří díky své rozježené srsti a velikým tmavým očím i čenichu k jedněm z nejhezčích štěňat vůbec. Štěňata se rodí všechna černá a postupně se „vybarvují“. V době odběru, tedy asi v 8 týdnech, lze většinou alespoň odhadnout, jestli bude pes v dospělosti tmavší, či světlejší. Zbarvení dospělých se pohybuje od velmi tmavě šedé, skoro černé, až po téměř bílou, tedy platinovou barvu srsti. Vzácně se v některých liniích vyskytují hnědě zbarvení jedinci, ale ti patří k naprostým raritám.

     Český terier patří k povahově nejmírnějším terierským plemenům. Většina jedinců je snadno zvládnutelná a mírná k dětem. K rodině velice přilnou, k cizím lidem jsou nedůvěřiví a ostražití. Každého vetřelce ohlásí ostrým štěkotem a neznámou osobu většinou pustí domů jen v doprovodu člena rodiny. Je to pes, který miluje dlouhé procházky a ani nepříznivé počasí mu nezabrání, aby se s chutí neproběhl po louce či lese. Zároveň má rád pohodlí gauče a na klíně svého pána by vydržel podřimovat celé hodiny. Pokud ovšem zaregistruje jakýkoli podezřelý ruch, stává se z něj bleskurychlý obránce své lidské smečky a s velkou srdnatostí zažene na útěk i třikrát většího psa.

     Srst českého teriera se upravuje stříháním, avšak netrimuje se. Tím se liší od ostatních terierů. Stříháním se srst stává jemnou, zatímco trimováním hrubne.Úprava je velice jednoduchá a lze ji snadno provést i ručními nůžkami. Pokud má vypadat k světu a oslňovat svou typickou elegancí je třeba ho ostříhat jednou za dva až tři měsíce. Přesto, že má dlouhou srst na spodku těla a „vousy“, prakticky vůbec nelíná. Stačí ho jen dvakrát v týdnu, nebo po procházce lesem pořádně učesat a v bytě nenajdete ani chloupek. Čech může být i celoročně držen venku na zahradě či dvorku, avšak v tom případě se od konce léta nestříhá a srst se mu nechá dorůst, aby neprochladl. I tak je samozřejmě nutné aby měl k dispozici dobře zateplenou boudu.

     Krmení českého teriera nečiní žádné potíže. Žere prakticky všechno a rád. Je nezbytné již od štěněcího věku dbát na správné dávkování potravy. Ideální jsou kvalitní granule, kterých je na našem trhu dostatek. Správný čech nezná dilema jestli tu či onu značku krmení bude jíst. Většinou se vrhne k misce, celý obsah během chvilky doslova vyluxuje, běží za vámi a snaží se vás přesvědčit, že on ještě nejedl. Ten kdo jeho smutným očím neodolá, brzy nebude mít doma modrošedého elegána ale ztěžka se pohybující jitrnici. Důvěřujte výrobcům kompletního krmení a dodržujte doporučené dávkování. Dospělý pes váží 8 – 10 kg v ideální kondici a věřte, že není pro chovatele nic smutnějšího, než pohled na 15 kg těžkého dýchavičného teriera. Kvalitu krmení spíš než podle apetitu vašeho psa poznáte podle jeho kondice a lesklé dlouhé srsti.

     V dnešní době je český terier společenské plemeno. Lidé si ho pořizují pro radost, jako společníka k vycházkám do přírody i jako srdnatého hlídače svého příbytku. Jeho lovecké vlastnosti zůstali také zachovány. Je užíván jako norník a jako barvář pro dohledání zvěře. Pro pracovní využití je nevýhodou, že pozdě psychicky dospívá (ve dvou až třech letech) a dlouho se chová spíše jako roztomilé štěně. Než opravdu dospěje je velmi opatrný a je třeba podporovat jeho sebevědomí a příslovečnou odvahu. Uplatnění může nacházet také v agility. Jeho malý vzrůst není handicapem pohyblivosti. Ten kdo chce kamaráda pro volný čas, skladného pejska, kterého je možno brát všude s sebou, v případě českého teriera určitě nesáhne vedle.