Gleaming Light Black Hillside

Jestli bulík je nebo není opravdu nebezpečný je nejčastější otázka, kterou nám kladou zájemci o štěňata. Tato otázka nabývá na aktuálnosti právě v této době, kdy se zvětšuje tlak médií na veřejnost a tedy i politiky se snahou pokud možno zakázat všechna tzv."bojová plemena".Naše odpověď zní "není, ale zkazit můžete každého psa! Všechno záleží na Vás." Zjednodušeně řečeno i zde platí "Jaký pán, takový krám!" Ovšem tato odpověď zaslouží důkladnějšího rozboru.

Po příchodu do rodiny je bulterier roztomilé štěňátko, které si chce každý pochovat a pomazlit se s ním. To je naprosto normální. Je ale třeba si stále uvědomovat, že je to pes. Není to ani malé dítě, ani hračka pro malé děti. Můžeme ho do určité míry rozmazlovat, protože bulíci milují lidskou pozornost a pohodlí,ale ode dne příchodu do rodiny je potřebné určit pravidla. Bulík musí od první chvíle naprosto přesně vědět co může a co ne. To je nutné si v rámci rodiny ujasnit a tato pravidla se nesmí měnit. Vše štěněti důrazně vysvětlit. Pokud udělá cokoli správně, je dobré ho pochválit, eventuálně dát mu odměnu. Když udělá něco co nesmí, musí následovat trest a to i fyzický. Samozřejmě psa netrestáme nijak surově, ale je prospěšné si uvědomit, že i fena své děti vychovává a o kousance v tom případě není nouze. Pokud se jedná o trest spravedlivý (po určité době štěně velice dobře ví, že udělalo to, co nesmí), štěně se nás, nebo naší ruky nezačne bát, ale naopak v jeho očích stoupneme jako skutečná autorita, tedy ten, kdo určuje pravidla. Nikdy se nám nesmí stát, aby se touto autoritou stal náš pes. To je začátek konce.

Belisa Terra Jordanum a Baileys Hamentashen

Štěňátko nám rychle roste a neustále zkouší pevnost našich pravidel. Může nám například imponovat, že na nás štěně zuřivě zavrčí, když mu přineseme misku plnou jeho oblíbené dobroty, ale my mu to nesmíme nikdy dovolit. Vždyť z našeho štěněte bude za pár krátkých měsíců třicetikilová hrouda svalů s velikými zuby v tlamě. Právě toto je jeden z nejlepších tréninků ovladatelnosti našeho psa. Přineseme misku s překrásně vonící potravou, ale po pár hltech štěněti misku opět vezmeme. Když se chová způsobně pochválíme ho a vzápětí mu misku vrátíme. Někdy stačí psa u krmení hladit po zádech a tvářit se jako bychom mu misku chtěli vzít. Nesmí nikdy zavrčet!

Belisa Terra Jordanum a Cira Zlatá Chara

Jedním z nejdůležitějších prvků výchovy bulteriera je učit ho respektu k lidem. Nejen k rodině, tedy své smečce, ale k lidem jako takovým. Váš pejsek by neměl vrčet opravdu na nikoho. Každá návštěva, by měla mít možnost si Vaše štěně pohladit, podívat se, jak mu krásně rostou zuby, ale také vzít mu jeho oblíbenou hračku, nebo dobrotu. Víme, že pokud tyto řádky čte "zkušený kynolog - výcvikář", ježí se mu minimálně vlasy na hlavě a skřípe zuby. Ale jen člověk s velkými zkušenostmi si může dovolit vychovávat bulíka stejným stylem, jako třeba německého ovčáka. I přes tuto výchovu si můžete být jisti, že v případě napadení jiným člověkem se bulterier postaví za Vás. 

Cílená agresivita Vašeho Bulteriera vůči cizím lidem se skoro jistě časem obrátí proti Vám

Gleaming Light Black Hillside

Earl Grey Hamentashen

Belisa Terra Jordanum

Bulíci velice milují pohodlí a vyvýšená místa. Proto je přitahují křesla, gauče, postele a další součásti nábytku. Váš pes by měl mít vyhrazeno maximálně jedno křeslo, kam smí jak je mu libo. Na ostatní křesla či pohovku smí, jen když ho výslovně pozvete. Také to je dobrý trénink submisivity psa. Jiným způsobem jak psovi ukazovat svou převahu a vůdčí místo ve smečce je to, že ho nikdy nepustíte projít dveřmi před Vámi. Vždy musíte vstoupit nebo vyjít jako první. Pokud Váš pes leží na zemi a překáží Vám v cestě, neobcházejte ho, ani ho nepřekračujte. Měli byste ho donutit vstát a ustoupit Vám z cesty.

Baileys Hamentashen

Pokud se svému psovi věnujete, oplatí Vám Vaši péči neopakovatelným způsobem. V úžasu například zjistíte, že Váš pes čte a také má smysl pro humor.

Buchta čte nejraději Rychlé šípy

To je dobrý!

Nezbývá než dodat, že žádná rada není univerzální a psi stejně jako lidé mají rozdílné povahy a vlastnosti, ale pokud se budete jen trochu svému psovi věnovat a dodržovat těchto pár dobře míněných rad, budete mít milého bulíka, dobromyslného přítele na kterém se doslova dá dříví štípat.

Gleaming Light Black Hillside